חייגו עכשיו!

זכויות נשים בהריון

תוכן עניינים

בעולם שלנו ובעיקר כאן בישראל, ילודה היא חלק מגלגל החיים ללא כל תלות בשלב בחיים שבו נמצאת האישה. אם היא רוצה בכך, תוכל לעשות זאת בין אם היא עובדת כרגע ובין אם לא. במידה ומדובר על תקופת הריון בזמן שהיא עובדת במקביל, הרי שיש לה זכויות שמקום העבודה חייב לקחת בחשבון. אכן, זכויות נשים בהריון הן נושא קריטי מכיוון שמדובר בתקופה כל כך רגישה, ואמנם גם אם תוכל האישה לעבוד במסגרת רוב התקופה – הרי שיש לקחת בחשבון גם את משך הזמן שבו תהיה בחופשה. אם הגעתן אלינו, כנראה שהגעתן לנקודה שבה עליכן לוודא שמקום העבודה אכן לוקח למלוא תשומת ליבו את הנס שמתרחש בחייך. משרד עורכי דין איתי אדרת מעמיד לשירותך מגוון שירותים מתקדמים במטרה לוודא שזכויותיך נשמרות.

הכל על זכויות נשים בהריון

בהריון? מזל טוב! כעת, עליכן לדעת הכל על זכויות נשים בהריון בהקשר של מקומות עבודה, בכדי להגיע מוכנות לתהליך ולדעת מה מגיע לכן. ובכן, בראש ובראשונה אין להפלות עובדת בהריון ואין להתייחס אליה באופן שונה מכל עובדת אחרת מבחינת תנאים, קידום בעבודה ועוד. בהמשך לכך, אין לפטר עובדת בשל הריונה, לא מרגע תחילת העבודה ולא אם היא מועסקת במקום לפחות שישה חודשים, אלא אם כן ניתן היתר מיוחד לכך מהממונה על חוק עבודת נשים. גורם זה יוודא שלא מדובר בפיטורין בשל הריון, אלא מכל סיבה אחרת.

כיצד לנהוג במידה והתקיימו פיטורין?

עובדת בהריון שפוטרה שלא כדין, תהיה זכאית להגיש תלונה נגד מעסיקה ותהיה זכאית לחזור למקום העבודה, כאילו לא פוטרה מעולם. אפשרות אחרת היא לתבוע פיצויים בגובה השכר, והתנאים שהייתה זכאית להם אילולא הפיטורין. כעת, כשאתן מודעות יותר לכל זכויות נשים בהריון אתן גם יכולות להיות רגועות ולדעת שבכל בחירה, יש לכן גב ותמיכה. משרד עורכי דין איתי אדרת, מכיר היטב את החוק והתקנות השונות, וישמח לעמוד לרשותכן ולוודא שכל זכויותיכן ימוצו במלואן, ושהתקופה המשמחת והמרגשת תישאר כזו, בלי סטרס מיותר ועוגמות נפש. 

בישראל, קיים חוק בשם 'חוק עבודת נשים' הקובע זכויות אישה בהיריון המגנות עליה בתקופת ההיריון, בזמן הלידה ולאחר הלידה. מטרת החוק היא למנוע מצב שבו אישה עובדת, לא תפוטר ממקום עבודתה בשל הריונה.

הסיבה ליצירת החוק היא, שאכן ישנם לא מעט מקרים בהם מעסיקים חותרים לפיטוריה של אישה בשל הריונה, במחשבה שלמשך תקופה, לא תהיה 'יעילה' למקום העבודה. במידה וגם אתן עומדות בפני פיטורין שלא כצדק, יש לפנות מידית אל משרד עורכי דין איתי אדרת ולקבל ייעוץ וליווי בתחום. כי הדבר האחרון שאתן צריכות, זה סטרס נוסף במהלך אחת התקופות הרגישות ביותר בחייכן.

הכל על זכויות אישה בהריון

על פי החוק, במידה ועובדת (זמנית או קבועה), מועסקת במקום יותר מתקופה של חצי שנה, ישנו איסור מוחלט לפטר אותה במהלך ההיריון. אם האישה עובדת פחות משישה חודשים, זה לא חוק זכויות אישה בהריון שמגן עליה אלא החוק לשוויון הזדמנויות בעבודה. עם זאת, נציין שהחוק חל על מקומות עבודה המעסיקים שישה עובדים לפחות. בנוסף לכך, החוק בישראל אוסר על פיטורי עובדת במהלך הריון או כ-60 יום לאחר שחזרה מחופשת לידה כך שהמעסיק יהיה חייב לפנות למשרד הרווחה והעבודה בכדי לקבל היתר מיוחד לפיטורים הללו. בשום מצב שבו הבקשה לפיטורין תהיה קשורה להיריון, היא לא תתקבל. כמובן, בכל מצב של פיטורין שלא כחוק, זכותה של העובדת לתבוע את המעסיק שלה ולקבל פיצויים.

להגן על הזכות הבסיסית ביותר של האדם

בני אדם מתרבים, זו זכות בסיסית שהיא חלק בלתי נפרד מאיתנו ולכן, אין שום דבר אנושי בלפטר אישה בהריונה. למרבה המזל, החוק בישראל קובע זכויות אישה בהריון שעל כל אישה להכיר, על מנת להתמודד עם סיטואציות שעלולות להיות לא פשוטות, כדוגמת פיטורין בזמן הריון. משרד עורכי דין איתי אדרת יעשה הכל בכדי לסייע לכל אחת לדרוש את הזכויות שמגיעות לה על פי חוק, ולשמור על מקומה בחברה. במידה ולא, לכל הפחות תצא ממקום העבודה כשהיא מגובה בפיצויים שמגיעים לה, שיאפשרו לה אוויר לנשימה בתקופה שבה בכל מקרה לא תוכל לעבוד.

איתי אדרת עורך דין לדיני עבודה
לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות!

כדי לממש את זכותך נא למלאות את הטופס ועו"ד איתי אדרת יחזור אליך בהקדם האפשרי.

עוד בנושא
אי תשלום פנסיה

אחד הרגעים שרוב האנשים מצפים להם, הוא הרגע בו יגיעו למקום העבודה בפעם האחרונה, ירימו

זכויות עובדים סוציאליים

עובדים סוציאליים הם עובדים שנחשבים כחיוניים לחברה הישראלית ועובדים בעבודה מנטלית קשה, פעמים רבות בעומס

עורך דין איתי אדרת מזמין אותך לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות.
חייג/י עכשיו!
זכויותיהם של שומרים ומאבטחים

עבודתם של שומרים ומאבטחים היא עבודה קשה, שדורשת לעיתים שעות ארוכות ולא שגרתיות מהעוסקים בה, שמועסקים על פי רוב במתכונת קיבוצית כעובדי קבלן או כעובדים

השמה וכוח אדם – זכויות עובדים

עובדי קבלן, מעצם היותם עובדים זמניים שעובדים בחוזים משתנים עבור אלו שאינם מעסיקיהם הראשיים, נחשבים במשק הישראלי כעובדים "מוחלשים", שפוטנציאל הניצול והפגיעה בזכויותיהם הוא גבוה.

זכויות עובדים – עובדי ניקיון ואחזקה

עובדי ניקיון ותחזוקה, בהיותם עובדי קבלן בתחום עבודה בעל מאפיינים "מוחלשים" כגון שכר נמוך ועבודה פיזית שאינה פשוטה, זכאים לזכויות מינימום העולות על אלו המגיעות

זכויות עובדים בקורונה

מגפת הקורונה הביאה איתה שינויים רבים לעולם בו אנו חיים, שאחד המשמעותיים ביניהם הוא השינוי שהתרחש בתחום העבודה עבור עובדים רבים, שפוטרו או הוצאו לחל"ת

זכויות עובדים בענף המלונאות

עובדים בענף המלונאות זכאים לכל הזכויות הכלליות המגיעות לעובדים במשק הישראלי מכוח החקיקה, אך גם לזכויות ייחודיות שהוענקו להם בצווי הרחבה שהונפקו על ידי המחוקק

דילוג לתוכן